O przedsięwzięciu

Już po raz czternasty wybieramy najlepsze książki na kolejne pory roku!

 

W 2009 roku redakcja serwisu Granice.pl po raz pierwszy zorganizowała cykl plebiscytów, w ramach którego internauci i jurorzy wybierali najlepsze książki na kolejne pory roku. Inicjatywa ta znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości czytelników. Logotypy konkursów organizowanych przez serwis Granice.pl w ostatnich latach stały się już rozpoznawalne, eksponowane były zarówno w Internecie, w księgarniach, jak i podczas kolejnych targów książki, a o plebiscycie głośno było w najważniejszych polskich mediach. W naszych konkursach wzięło udział kilkaset tytułów, a głosy na nagrodzone książki oddało kilkaset tysięcy osób. W inicjatywie tej jak w zwierciadle odbija się polski rynek książki - panujące na nim mody, trendy i nowinki, to za jej sprawą mamy okazję śledzić ważne zjawiska rynkowe. 

 

 

Jakie książki czytamy latem?

Wraz ze wzrostem temperatury coraz chętniej wybieramy się na długie spacery, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To jednak nie znaczy, że w okresie tym nie mamy szans, by znaleźć chwilę na dobrą lekturę! Jakie więc książki będzie się czytać latem podczas urlopów, nad morzem, w górach czy w pobliżu jezior? Jakie książki powędrują wraz z nami do egzotycznych krajów? Z pewnością pogodne i lekkie powieści obyczajowe, krzepiące i wywołujące uśmiech na twarzach. Latem naszą uwagę przyciągają także książki naprawdę wciągające – powieści sensacyjne i kryminały. Takie właśnie publikacje chcemy wyróżniać w naszym konkursie. Ale lato to także czas, gdy skupić się możemy przez chwilę na książkach nieco bardziej wymagających –  na poradnikach, książkach, które pomogą nam w codziennym życiu, które pokażą, jak zrozumieć własne dzieci, jak wychowywać je i wspierać w nauce. Latem wydaje się wiele książek ważnych, publikacji o wielkiej wartości literackiej – dzieł zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To właśnie te grupy kategorii obejmuje konkurs „Najlepsza książka na lato” 


 

Cel konkursu i kategorie:


Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w następujących kategoriach:


a) kryminał, sensacja, thriller,

b) powieści obyczajowe, romanse,

e) książki dla dzieci,

f) książki dla młodzieży,

g) z historią w tle

h) komedia kryminalna

i) literatura faktu, biografie, wspomnienia

i) proza polska,

i) proza obca.

 

Jury konkursu, ocena:

 

Zgłoszone do plebiscytu książki recenzują i oceniają współpracujący z serwisem Granice.pl literaturoznawcy: dr Kalina Beluch, dr Adrianna Michalewska, a także członkowie redakcji: Magdalena Galiczek-Krempa, Patryk Obarski, Sławomir Krempa. 

 

Głosowanie internautów

 

Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią najlepsze książki na lato. Wśród internautów biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną cenne zestawy nagród książkowych. Wyniki głosowania śledzić będzie można na żywo na stronie internetowej konkursu.

 

Tytułom biorącym udział w konkursie przysługiwać będzie bardzo szeroka promocja. 

 

Konkurs skierowany jest do polskich wydawców i przyczyni się do promocji czytelnictwa w Polsce, jak również do promocji najlepszych na polskim rynku tytułów w wyżej wymienionych kategoriach.

Patroni medialni