Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL

nominacja jury i internautów
Autor: Jan Głuchowski
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Podróże literackie
ISBN: 9788311155350
Ilość‡ stron: Ilość stron: 368

Są tylko dwie rzeczy niezwyciężone na świecie – Armia Czerwona i polski turysta                                                                                                       

Radziecki celnik, lotnisko Moskwa – Wnukowo

Jesteśmy za biedni, aby spędzać urlop w kraju.

Jeden człowiek z dobrą intuicją i 850 pogardzanych w kraju krawatów na gumkę wywołało modową rewolucję w kazachskiej Ałma Acie. Najazd polskich letników w maluchach na Grecję doprowadził do fali bankructw tamtejszych producentów namiotów, śpiworów, parasoli i kuchenek gazowych. Jedna zaledwie szczegółowa kontrola powracającego do Polski transatlantyku Stefan Batory ujawniła u pasażerów 1,1 miliona nielegalnych dolarów…

W kraju księżycowej ekonomii, rubli transferowych i eksportu wewnętrznego, chcąc nie chcąc, każdy polski turysta stawał się przemytnikiem i handlarzem. Miliony drobnych spekulantów drżało na myśl, że celnik odkryje jedną nadliczbową butelkę wódki. Ci odważniejsi potrafili wyczarterować radziecki statek M/S Gruzja, a siedemdziesiąt ton nielegalnych dżinsów wysłać do kraju koleją.

Na saksy i do Bułgarii – to barwnie i niezwykle dowcipnie opisane perturbacje Polaków z niedoborami socjalizmu, bezdusznością pograniczników i nieznajomością języków obcych. A na końcu i tak wygrywa polski turysta. Tym co pamiętają – na pewno zakręci się w oku sentymentalna łza. Młodym -otworzą się oczy.

Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4